Vajon mekkora szerepe van annak, hogy a fejedben, cégtulajdonosként milyen elképzeléseid, céljaid vannak a vállalkozásoddal kapcsolatban? Megmutatom, hogy a jövőképed hogyan határozza meg céged kiteljesedését vagy éppen hogyan szab korlátokat a növekedésének.
„A vakságnál csak az rosszabb, ha van látó szemünk, de nincs jövőképünk.” /Helen Keller/
Éveken át foglalkoztatott engem, hogy miért van az, hogy egy középvállalat olyan piacokon is megreked egy kezdeti méretben, amiken óriási növekedés vagy akár nemzetközi piacra lépés is a lehetőségek között lenne.
Vajon mi ennek az oka?
A megrekedés oka lehet: a tulajdonos vágyai, tervei, elképzelései arról, hogy mekkora potenciál rejlik a cégében.
Mert vannak olyan cégtulajdonosok, akik már az elején úgy indulnak neki, hogy “csak jussak el addig, hogy ki tudom venni az éves 10-200 millió forint osztalékot a családnak” – és ezzel meghatározzák az egyik legerősebb növekedési korlátot a cégük életében.
Mark Zuckerberg is mert nagyot álmodni mint cégtulajdonos?
Biztos vagyok benne, hogy Mark Zuckerberg esetében a Facebook jövőjére alkotott elképzelésében semmilyen korlát nem szerepelt. Ez az egyik oka annak, hogy a Facebook (ma már Meta) a világ egyik domináns cégévé vált.
Persze, nem kell mindenkinek a világ egyik domináns cégévé válnia, de személyesen is hiszek benne, hogy óriási veszteség egy olyan potenciált veszni hagyni, amely egy cégben – vagy akár egy egyénben, Benned – rejlik.
Hiszen honnan tudod, hogy mire vagy képes, ha már előre eldöntöd, hogy mi az, amire már nem leszel képes?
A Vállalatépítési Programban így pontosít(anak) a cégtulajdonos(ok)
Ma már csak úgy kezdek el Vállalatépítési Programot a cégtulajdonos partnereimmel, hogy pontosítjuk a tulajdonosi körrel, hogy mi az a közös nevezőt tartalmazó jövőkép, ami mentén egyáltalán érdemes a cégük fejlesztését megkezdeni.
Óriási ráébredésekre, felismerésekre ad mindez lehetőséget.
Például egy esetben egy cég öt tulajdonosa rájött arra, hogy közülük három-négy nem is igazán szeretne már a vállalat vezetésével foglalkozni. Ám ők is megerősödtek abban, hogy tulajdonosok maradnak. Ezután sikerült egy közösen elfogadott növekedési utat kijelölnünk a vállalkozásuk számára, amely így sokkal határozottabban folytathatta nemzetközi terjeszkedési útját.
Egy másik esetben pedig a mentori támogatásommal világossá vált a tulajdonos számára, hogy ő valójában elégedett azzal a helyzettel, amiben a cége jelenleg van. Egyáltalán nem szeretne növekedni, de nélkülözhetetlennek tartja, hogy a vállalata a jelenlegihez képest sokkal önjáróbb legyen és ő mint tulajdonos egyéb teendőinek szentelhesse idejét.
Volt olyan eset is, ahol egyértelművé vált, hogy a tulajdonos szeret részt venni az operatív napi teendőkben és nem szeretné elengedni ezt a nyüzsgő tevékenységet. Még akkor sem, ha tudja, hogy így ő maga a további növekedés legfőbb akadálya. Ilyenkor nyugodt szívvel kívánok neki sok sikert, hozzátéve, hogy a klasszikus értelemben nem érdemes vállalatot építenie, hiszen a tulajdonosi öröm legfőbb forrása a napi pörgés. Komoly eredménynek tartom ezt is, hiszen nem csak magát, hanem az egész szervezetet megkímélte a tulajdonos attól, hogy belevágjanak egy transzformációs programba, ami eleve kudarcra volt ítélve.
Ezért fontos a cégtulajdonos jövőképe
Kíváncsi vagyok arra, hogy mi neked, mint cégtulajdonosnak a személyes, valamint a céget érintő jövőképed: Milyen értékrend alapján működteted a vállalkozásodat és vajon meg tudod-e fogalmazni a küldetésedet? Ezek a kérdések segítenek abban is, hogy információkat gyűjtsek a tulajdonosi szándékaidról, céljaidról, elkötelezettségedről. Ekkor kiderülhet például az is, hogy a tulajdonosi jövőképedben a kiszámítható növekedés sokkal fontosabb, mint annak dinamikája. De akár az is kiderülhet, hogy a kitűzött céljaid eléréséhez egyelőre nincs meg a megfelelő potenciál a szervezetedben.
A jövőképed szerepe
Tegyük fel, hogy olyan cégtulajdonos vagy, akinek a fejében egy 2 milliárdos cég van! Tehát nem arról vizionálsz, hogy az elkövetkező 10-15 esztendőben egy 6-7 milliárdos vállalat tulajdonosa legyél. Persze ez nem azt jelenti, hogy a hosszú évek során nem növekedhet ekkorára a céged, de az eredeti jövőképedet jócskán túlszárnyalná, amire nem biztos, hogy készen áll a szervezeted.
És ha már szervezet:
Hogy befolyásolja a tulajdonosi jövőképed a szervezetedet?
Ha családi vállalkozásod vagy több tulajdonossal rendelkező céged van, a szemléleted, elképzelésed, céggel kapcsolatos céljaid meghatározó tényezők. Ha cégtulajdonosként megfogalmazod azt, hogy mit szeretnél elérni a vállalkozásoddal, mi a jövőképed, akkor a munkatársaid számára is világosabb lesz a célod és az ahhoz vezető utatok is.
Ehhez a megfogalmazáshoz szükség van egy olyan kérdésre, amit Te is bármikor feltehetsz magadnak, ha valamilyen céges elakadással, nehézséggel küzdesz vagy szeretnéd magadat emlékeztetni a küldetésedre:
Miért?
Ha erre kérdésre tulajdonosként világos választ tudsz adni, akkor tiszta jövőkép birtokában vagy. Látod magad előtt, hova akarod eljuttatni a cégedet, tisztában vagy a szervezetben betöltött szerepeddel is.
Vannak olyan tulajdonosok, akik feleslegesnek tartják a miértjük megfogalmazását: „10 év múlva is ugyanúgy fogok gürizni” kijelentésekkel élnek és nincs meg bennük az a felemelő érzés, hogy a vágyott céljuk felé haladnak.
Így számukra elhivatottság helyett inkább túlélésről van szó. Ezért érdemes olykor megállnod és feltenned fontos kérdéseket a cégedről, megfogalmaznod a céljaidat, a miértet.
A miért „hadművelet”
Már egy ideje a Vállalatépítési Program szerves részét képezi a jövőkép megfogalmazása a tulajdonosi kör bevonásával.
Ha képes vagy pontosan szavakba önteni hogyan képzeled az életedet, a cégeddel kapcsolatos történéseket hosszú távon, akkor lehetőséget adsz a magas szintű szervezetfejlesztés, vállalatépítés megvalósítására is.
Tehát ha tiszta a jövőképed, akkor sokkal nagyobb eséllyel válnak valóra személyes álmaid, elképzeléseid, céljaid.
Ezért azt javaslom, hogy tisztázd a a szándékaidat és ne tékozold el a Benned vagy cégedben rejlő potenciált! Ha kell, ehhez vegyél igénybe olyan külsős támogatást – akár egy tapasztalt barátét is – ami révén tisztázni tudod a szándékaidat. Ez a támogatás busásan meg fog térülni!
Összegzés
A tulajdonosi jövőképed pontosításával nemcsak a saját, hanem a céged, a szervezeted fejlesztéséért is sokat tehetsz:
- Fontos megfogalmaznod, tudatosítanod a jövőképedet és később újra meg újra emlékeztetned magad rá.
- Érdemes látnod azt, hogy mi az, amiért megéri munkálkodnod, áldozatot hoznod, energiát befektetned.
Ebből a szempontból egy szemernyi különbség sincs a cégek között: legyen szó kis- és középvállalatról vagy éppen egy multinacionális cégről.
Mi az, amit tarts szem előtt?
- Fogalmazd meg magadnak, hogy pontosan miért dolgozol, milyen célok mozgatnak!
- A miértre adott határozott válaszodra van szükség ahhoz, hogy megszülessen a kész jövőképed.
- Ha pedig tiszta, átgondolt jövőkép birtokában vagy, akkor az segít megtartani a motivációdat ahhoz, hogy végig menj a vágyott célhoz vezető úton.
Ez lehetővé teszi azt is, hogy a szervezetfejlesztés magas szinten valósulhasson meg cégedben.
Amennyiben szeretnéd, hogy vállalatod elinduljon a növekedés, fejlődés irányába, (aminek részeként a jövőképet is pontosítanád), keress engem bizalommal!