„Ha egy informatikai projekt elsőre sikerül, az egy nagyon kicsi és egyszerű projekt volt.”
/Cornelius Fitchner, projektmenedzsment szakértő/
A vállalatirányítási rendszerek alkalmazása ma már a kis- és középvállalkozói szektorban is elengedhetetlen. Miközben nem képzelhető el sikeres cég anélkül, hogy a szervezetben keletkező adatok mindenki számára elérhetőek legyenek, négyből egy esetben az ERP rendszerek bevezetése elbukik. Hogyan csinálja jól? Ez következik most.
A vállalatirányítási rendszerek bevezetése olyan, akár a házépítés: ha rosszak az alapok, vissza kell bontani, ami elkészült, az építtető pedig pénzt és időt veszít.
Ne essen ebbe a hibába: mielőtt bármit tenne, azonosítsa, milyen üzleti problémát szeretne megoldani ezzel – a cége életében stratégia jelentőségű – beruházással!
Három fázis
Az ERP rendszerek bevezetését három, jól elkülönülő időszakra célszerű osztani. Ezek a döntés előtti fázis, a felkészülés, valamint a bevezetés alatti és utáni időszak.
Mindnek vannak buktatói, de beavatkozási pontjai is, amelyeknél – kellő alapossággal és körültekintéssel – Ön biztosíthatja cége költséghatékony és sikeres fejlesztését.
Döntés előtt
Egy vállalatirányítási rendszer üzleti beruházás, kezelje ennek megfelelően!
Ha a sztenderd funkciókon túl teret adna egyedi fejlesztéseknek is, azzal elképesztően megnöveli a projekt kockázatát és a fenntartási költségeket. Mérlegelje, megéri-e vállalkozásának az éveken át elnyúló többletkiadás! Létezik továbbá egy nagyon hasznos, az ERP projektekre igaz bölcsesség, amit ugyanakkor sokan elfelejtenek, ezért itt újra megosztom Önnel is: szükséges szem előtt tartani, hogy ezeket a rendszereket – jó és kipróbált fejlesztő céget feltételezve – vállalkozások tízezrei használják ma sztenderd funkciókkal. Hüvelykujjszabályként azt javasoljuk, hogy a sztenderd funkciót csakis akkor cserélje fejlesztett verzióra, ha ez cége egyedi versenyelőnyének fenntartása szempontjából nélkülözhetetlen. A többi esetben ne engedjen a csábításnak vagy a kollégák szirénhangjainak.
Egy másik fontos szempont, hogy ne csupán azzal legyen tisztában, mit szeretne elérni, de azzal is, mire képes a cége! Egy ERP bevezetése vállalkozása egészét érinti: lehet, hogy szervezeti átalakításokat szükséges végrehajtania, indokolttá válhat állománya bővítése, és számolnia kell kollégái betanításával is.
A felkészülés
Senki sem szeretne két-három naponta egy-két órás leállásokat azért, mert „letérdelt” a vállalati informatikai rendszer. A zavartalan üzletmenet garanciája, ha kipróbált és ezer, meg ezer vállalkozásnál bevált vállalatirányítási rendszert választ – ezeknek ráadásul sok szállító vállalja a bevezetését és a támogatását egyaránt.
Ugyanakkor kizárólag megbízható szállítóban gondolkodjon! Partnere komolyságát bizonyítja, ha rábólint akár két-három előzetes referencialátogatásra is cégénél. És még egy jó tanács: mielőtt szerződnének, állapodjanak meg a bevezetést követő időszakról is!
Így nem marad magára a későbbiekben, és az sem fordulhat elő, hogy éppen a rendszer indulásakor – tehát, amikor már nincs lehetősége „fájdalommentes” partnercserére – kell megegyeznie az üzemeltetés feltételeiről!
Bevezetés közben és után
Ebben a fázisban kiemelt jelentőségű a projektvezető hozzáértése. Minthogy ő kontrollálja a rendszer bevezetését, ő a siker záloga, és az Ön legjobb barátja a folyamatban. A személye sorskérdés. Kiválasztásakor tilos kompromisszumot kötni!
Csak olyan projektvezetővel tárgyaljon, aki bőséggel rendelkezik – lehetőleg mértékadó, nemzetközi rendszerintegrátornál szerzett – tapasztalatokkal.
Óriási pirospont, ha az informatikai háttéren túl a jelölt üzleti-integrációs szemlélettel is bír. Az ilyen szakember képes az üzleti és az informatikai szempontokat közös nevezőre hozni, összeházasítani. Azt látom, hogy jelenleg ez a tudáshiány felel a leggyakrabban a többletkiadásokért és a csúszásokért.
Cégvezetőként az Ön felelőssége az is, hogy kollégái a lehető leghamarabb megkapják a rendszer napi használatához szükséges képzést, és teszteljék is munkahelyük új és központi elemét még azelőtt, hogy „élesben” dolgoznának vele.
Ha erről gondoskodik, önmagán segít: kollégái vagy akár a menedzsment tagjai – érezve fontosságukat – ténylegesen a magukénak érzik majd a digitalizációs szintlépést, ami pedig az Ön számára többszörösen megtérülő befektetés.
Mit vigyen magával ebből a bejegyzésből?
- a vállalatirányítási rendszerek bevezetésére tekintsen üzleti projektként
- az ERP-rendszer és szállítója kiválasztása alapos megfontolást igényel
- a folyamat sikere a projektvezetőn áll vagy bukik
- kezelje kiemelten kollégái felkészítését az új rendszer használatára