Vállalati értékrend – ez olyan multis dolog, nem?
Vezessék kollégáit a céges értékek, ha Ön éppen nincs jelen.
Egy cég akkor élhet tovább és maradhat a családi vagyon ékköve, ha megvalósul a cég irányításának átadása. Célunk, hogy vállalkozása önjáró módon fejlődhessen tovább akkor is, ha gyermekei nem kívánnak részt venni a napi vezetői feladatokban.
Az átadás-átvétel nem mindig egyszerű.
Az alapító-tulajdonosok visszavonulását hosszú távon a vállalkozások közel hetven százaléka nem éli túl. Pedig kellő szakértelemmel a legrosszabb elkerülhető, hiszen a sikeres cégöröklésre minden gazdasági társaságot fel lehet készíteni.
A tapasztalatok szerint a nyugdíjba vonuló tulajdonosok általában mindent megtesznek azért, hogy leköszönésüket követően gyermekeik is cégvezetőként irányíthassák az örökölt vállalatot. Ugyanakkor a legújabb kutatásokból kiderül, hogy bár az örökösök általában ragaszkodnak a tulajdonukhoz, a szüleik által felépített vállalat vezetésében mégis mindössze 5-20 %-uk kíván aktívan résztvenni. Természetesen erre is létezik áthidaló megoldás.
Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már széles körben elfogadott gyakorlat, amikor az örökösök kizárólag tulajdonosként jelennek meg a cég élén. A modern és előremutató vezetői kultúra feltétele a működés optimalizálása, hozzáértő menedzsment csapat kialakítása és hatékony vállalati struktúra felépítése.
Önjáró vállalatot hozunk létre, amely az Ön iránymutatása alapján képes kiszámítható, kontrollált, fenntartható működési és növekedési pályát befutni. Ezzel egyidejűleg utódait felkészítjük, hogy profi tulajdonosokká váljanak.
Noha rendkívül fontos volna, Magyarországon egyelőre csak szűk körben érhető el az a szakértelem és tapasztalat, amellyel a vezetésből aktívan részt nem vállaló hazai magántulajdonosok is sikeresen irányíthatnak egy vállalkozást. Kiemelt feladatunk tehát, hogy leszármazottait és cége részlegvezetőit egyidejűleg trenírozzuk az újfajta együttműködésre.
Emellett az átadás-átvétel folyamatában való részvételünkkel minimalizáljuk a cégöröklésben lévő kockázatokat. Így biztos lehet benne, hogy amit évek, évtizedek vagy egy élet munkájával felépített, sikeresen működik tovább azt követően is, hogy Ön kiköltözött irodájából és átadta az irányítást.
Igény szerint az új tulajdonos napi jelenlétét nem igénylő, de a pozíciójából jól kontrollálható céget hozunk létre, generációkon átívelő családi vagyonelemet teremtve ez által.
Az új működési protokoll alapján néhány éves átmenetet követően utódai rendszeres – havi vagy negyedéves – igazgatósági üléseken tájékozódnak majd a cég teljesítményéről. Meghallgatják a menedzsment beszámolóit, kijelölik az esetleges korrekciós irányokat, illetve tájékoztatják munkatársaikat az egyéb aktuális döntésekről.
A cég napi vezetésétől való teljes elhatárolódás– természetesen nem jellemző minden utódra.
Vannak olyan örökösök is, akik szívesen vennék át a teendőit, hogy szívvel-lélekkel irányítsák az Ön által felépített céget.
Amennyiben gyermekei rendelkeznek ilyen ambíciókkal, de nincs kellő tapasztalatuk a vállalatvezetéshez, érdemes lehet vállalatépítő szakértő segítségét kérni. A legtöbben ugyanis megfelelő felkészítéssel alkalmassá tehetők arra, hogy napi szinten részt vegyenek az üzletmenetben és sikeresen irányítsanak egy vállalatot.
Fontos, hogy aki átveszi Öntől az irányítást, az tiszta szívből, saját meggyőződése alapján akarja a vezetői posztot. Az átadás-átvétel csak akkor lesz sikeres, a vállalat pedig hosszú távon is eredményes, ha az új cégvezető indíttatása belülről fakad.
Előfordulhat azonban, hogy bizonytalan gyermekei ambícióit illetően, vagy esetleg nem tudja egy kívülálló szemével megítélni az alkalmasságukat. Segítségünkkel ugyanakkor pontosan felmérheti, hogy a cég átvételére esélyes családtagok valóban alkalmasak-e a vezetésre, azaz arra, hogy a cégvezetésben is utódai legyenek.
Utódok nem szeretnék átvenni a vállalatvezetést, a tulajdonos eladással próbálkozott, de nem sikerült értékesíteni a céget.
Profi menedzsmentet és kontrollrendszert építünk, lebonyolítjuk a kultúraváltást és előkészítjük a cégvezető visszavonulását.
A tulajdonos jól szeretne „kiszállni”, hiszen egy élet munkája fekszik a cégben.
Megpróbálta eladni, de csalódott az ajánlatokban.
Első lépésben második vonalas vezetés kialakítása, majd önálló ügyvezető szerződtetése.
Átlátható pénzügyek, kiszámítható árbevétel és eredmény.
Vagyonöröklésre alkalmas cégstruktúra kialakítása.
Vezessék kollégáit a céges értékek, ha Ön éppen nincs jelen.
Nem minden elköszönés kell, hogy nehéz vagy szükségszerű legyen
Így vegye kezébe a saját életét tulajdonosként és maradjon cége első számú vezetője
Elnézi a gyenge teljesítményt a csapatában vagy fejlődési lehetőséget kovácsol belőle?
Tele van kérdésekkel a menedzsment építéssel kapcsolatban? Mondjuk a válaszokat!
Hasznos tanácsok azoknak a vezetőknek, akik – ha tehetik – megspórolnák a tanulópénzt.
Vegye észre, amikor az egyszemélyes vezetés már cégét korlátozza!
Vegye használatba az itt elérhető praktikus eszközt és delegáljon már két hét múlva!
„Aki vállalkozást épít, templomot épít” /Calvin Coolidge, az Egyesült Államok harmincadik elnöke/ Minden, vállalkozását évtizedekig vezető tulajdonos számára eljön a pillanat, amikor választania kell: cégét
A cégöröklési folyamat az egyik legbonyolultabb és egyben legkockázatosabb átalakulás egy cég életében. Egyszerre érinti a vállalkozás belső működését, és a vezető, valamint a tulajdonos
„Lenne szíves megmondani merre kell mennem? Az attól függ, hová akarsz jutni – felelte a Fakutya.” Sok cégtulajdonos szeretné tudni hol tart, hogyan áll másokhoz
Amennyiben úgy dönt, hogy bizalmi vagyonkezelésbe adja vagyontárgyait, amelyek között ön által jelenleg aktívan menedzselt, működő vállalat üzletrésze is található, a jövőbeli hozamok szempontjából kiemelt
A növekedési, cégeladási és cégöröklési helyzetek egyik közös nevezője, hogy egyedül nem lesz képes megoldani őket. Bizonyos feladatokat delegálnia kell. Merje vagy ne merje? Ha
Az ügyvezető sorozat sokakat érdekelt és megihletett. Lengyel Péter, az interim.hu ügyvezető partnere az alábbiakban egy másik szemszögből közelíti meg a kérdést és javasol rá
Ha már belépett a cégbe… Mit tehet, hogy egy új vezető sikeresen beilleszkedhessen?
Egy jó ügyvezető nem terem minden bokorban. Őszinte gondolatok az egyik legjobb hazai fejvadász tollából. Hogyan találhatja meg jelöltjét?
Egy új ügyvezető sikeres beilleszkedéséért a cégtulajdonos sokat tehet. Tudja meg, hogyan!
Mikor érdemes egy ügyvezető szerződtetését megfontolnia? Tippek cégtulajdonosoknak.
Négy tipikus tünet és gyakorlati megoldások cégtulajdonosoktól
Vállalható kockázat?: A hazai tulajdonban levő cégek túlnyomó része nem tervezi az utódlást.
A cégeladásban akkor járunk sikerrel, ha készülünk arra, amit a vevő elvár. A tét több száz millió forint.
Ha egy tulajdonos változtatni szeretne, számítania kell arra, hogy ami benne megérett, másban akár aggodalmat is létrehozhat.
Ha nem szeretné értékesítené cégét, építsen családi vagyonmegőrzésre alkalmas struktúrát
Valóban megoldja a generációváltást vagy visszavonulásunkat, ha felveszünk egy profi cégvezetőt, vagy inkább újabb problémákat szül?
Iratkozzon fel és e-mailt küldünk, ha új tartalom jelenik meg!